- Eco events
Zero waste w biurze - proste nawyki i sprawdzone patenty
Zaktualizowano: 15 cze 2020
Mimo, że nasza świadomość odnośnie ochrony środowiska rośnie, własna wygoda często spycha ekologiczne aspekty na drugi plan. Również rosnąca liczba ludzi na świecie, która obecnie wynosi ok. 7,6 mld, nie sprzyja ograniczeniu wytwarzania odpadów.
Na szczęście proekologiczne trendy stają się modne i coraz więcej organizacji stara się swoimi parktykami dawać dobry przykład.

Wraz z rozwojem ekologii zaczęła się umacniać idea zero waste, która jest głównym celem naszych eko eventów. Zero waste to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Zasada 5R? Brzmi obco? Nie ma się co dziwić. W końcu ta zasada pochodzi od pięciu angielskich słów, zaczynających się na tę właśnie literę: refuse, reduce, reuse, recycle, rot, po polsku: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj
i przetwarzaj oraz kompostuj. Istnieje wiele możliwości, żeby również w biurze funkcjonować zgodnie z tą zasadą.
Najprostszą czynnością jest po prostu segregowanie śmieci, niby tak prosta czynność,
a jednak potrafi wiele zdziałać. Prawidłowa segregacja zwiększa szansę na to, że dany surowiec zostanie przetworzony i ponownie wykorzystany. Z doświadczenia wiemy, że na koszach warto nakleić instrukcję co powinno do niego trafić. Można również zachęcić pracowników różnymi grami i konkursami z nagrodami za prawidłową segregację śmieci.
Masz dość dokumentów i faktur rozrzuconych po całym biurze? Mamy na to doskonałe rozwiązanie: e-faktury i e-dokumenty - to nie tylko duża wygoda, ale również możliwoiść ograniczenia wydatków związanych z zakupem kolejnych ryz papieru, nowych tonerów
i serwisem drukarek. Dodatkowo, może to znacząco przyspieszyć codzienną pracę. Zamiast zapełniać szafy kolejnymi segregatorami pełnymi raportów i zestawień, lepiej stworzyć dobrze uporządkowaną elektroniczną bazę danych, w której pracownicy jednym kliknięciem będą mogli odnaleźć potrzebny dokument. Mimo, że możemy nie być tego świadomi, nasze cyfrowe życie ma duży wpływ na środowisko. Usługi cyfrowe zużywają nie tylko energię, ale generują również problem „szarej energii” związanej z naszymi urządzeniami (np. wykorzystanie rzadkich minerałów, zasobów wykorzystywanych do produkcji czy transportu). Zatem umieszczanie dokumentów w chmurze, dodawanie zdjęcia do podpisu e-mail, subskrybowanie niepotrzebnych biuletynów: wszystko to kosztuje energię. Istnieją jednak sposoby na poprawę naszego zużycia energii są to między innymi przeglądarki internetowe.

Najlepszym zatem rozwiązaniem w duchu zero waste jest korzystanie ze zrównoważonych wyszukiwarek, jak na przykład: Ecosia (sadzi drzewa dzięki dochodom z reklam) czy Ecogine (przekazuje wszystkie dochody z badań stowarzyszeniom ekologicznym).

Ekologia jest obecnie w modzie, dlatego popularne są również wszelkie ekologiczne rozwiązania i produkty. Eko gadżety są tego świetnym przykładem! Dzięki wykorzystaniu eko materiałów również można stworzyć designerskie gadżety reklamowe. Są to obecnie jedne z najlepszych propozycji nośników reklamowych, budujących pozytywne skojarzenia z marką. Produkty ekologiczne to przede wszystkim artykuły drewniane, wykonane najczęściej z bambusa, który uznawany jest za jeden z najlepszych surowców odnawialnych.
Kolejnym z bardzo prostych rozwiązań dla biura są zielone oczyszczacze powietrza. Niektóre gatunki kwiatów poprawiają jakość powietrza i niwelują takie dolegliwości jak bóle
i zawroty głowy czy podrażnienie błon śluzowych. Kwiaty oczyszczą pomieszczenia z niebezpiecznych toksyn, a także dostarczą niezbędny Twoim płucom tlen. Dzięki nim ochronisz zdrowie i dodatkowo zaoszczędzisz energię elektryczną!

Jedną z lepszych i bardziej przyjaznych środowisku opcji jest ustawienie w biurze dystrybutora z wodą źródlaną z wymiennymi butlami. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, nie tylko dbasz o środowisko (jednorazowa butelka PET rozkłada się nawet kilkaset lat!),
ale też oszczędzasz pieniądze. Do oszczędzania wody można również wykorzystać inteligentną armaturę oraz dystrybutor wody filtrowanej, który można podłączyć bezpośrednio do sieci wodociągowej.
Gdy już wiesz, że wprowadzenie do biura praktyk związanych z less waste może zmniejszyć wydatki związane z codzienną pracą, czemu nie pójść krok dalej? Zastanów się więc nad tym, jak być bardziej eko w swoim biurze. Jak widać, ograniczenie produkcji odpadów nie wymaga wielkiej rewolucji. Zwróć uwagę na to, że proponowane wyżej metody nie tylko zmniejszają negatywny wpływ działania twojego miejsca pracy na środowisko, ale też wiążą się z dużą oszczędnością pieniędzy i Twojego czasu. Pracownicy
i klienci zmieniają stosunek do zakupów i usług, domagają się Oni proekologicznego zaangażowania i nowych rozwiązań, które zmniejszają ilość odpadów oraz ograniczą marnotrawstwo zasobów naturalnych. Tego typu oczekiwania można skutecznie połączyć z efektywnym prowadzeniem biznesu, dlatego warto zacząć żyć eko dla środowiska oraz innych ludzi.