top of page
  • Eco events

15 eko zamienników do wprowadzenia od zaraz

Zaktualizowano: 15 cze 2020
Ekologiczny styl życia to już nie tylko modny trend wprowadzany do życia codziennego, ale także swego rodzaju samoświadomość, pozwalająca przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego oraz do weryfikacji ilości przedmiotów, które w życiu codziennym często wydają się niezbędne. Wielu z nas nie ma pojęcia, że istnieje wiele zamienników zwykłych przedmiotów których używamy.1.EKOLOGICZNA CHEMIA GOSPODARCZA- Czym są produkty ekologiczne w chemii gospodarczej? To nic innego, jak środki niewpływające w negatywny sposób na środowisko. Komponenty, które wchodzą w skład receptury takich produktów mogą pochodzić z upraw i hodowli ekologicznych. Idealnie współgrają one z otoczeniem biologicznym. Nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają parabenów i syntetyków. Produkty organiczne są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz dla każdego użytkownika.2.EKOLOGICZNE KUBKI WIELOKROTNEGO UŻYTKU - to obecnie jeden z popularniejszych eko trendów, który pomaga zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. Eko kubek to gadżet praktyczny oraz posiadający mnóstwo walorów estetycznych. Kubki wielorazowe zostały stworzone z myślą o zero waste lub less waste, czyli inicjatywie bycia ekologicznym i wykorzystującej te same produkty wiele razy - a wszystko po to, aby przestać produkować tony odpadów i móc cieszyć się światem jeszcze przez tysiące lat.


3. EKO TORBA NA ZAKUPY - Wykonana z materiału przyjaznemu środowisku naturalnemu. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, więc zawsze można mieć ją przy sobie, np. w plecaku, torebce czy samochodzie - na wypadek niespodziewanych zakupów. Eko torby są bardzo trwałe i nadają się do wielokrotnego użytku. Torby bawełniane można prać. Nadają się do różnorodnych zastosowań. To idealny gadżet na zakupy, ale z powodzeniem można w nich nosić również dodatkowe materiały do pracy, szkoły, książki czy drugie śniadanie.


4. EKO KOSMETYKI - są to kosmetyki naturalne. Ich składniki muszą pochodzić z plantacji, które uzyskały odpowiedni certyfikat, potwierdzający, że jest to plantacja ekologiczna. Kosmetyki ekologiczne powstają w zgodzie z naturą, bez używania sztucznych środków ochrony roślin. Dodatkowo, zamykanie ich w biodegradowalnych opakowaniach również przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.


5. EKO KALENDARZ - każdy z nas

w większym lub mniejszym stopniu używa kalendarzy tradycyjnych, które najczęściej są jednokrotnego użytku, przez co jest marnowane bardzo dużo papieru. Ekologiczne kalendarze są genialnym zamiennikiem. Mogą być wykonane z drewna. Co najistotniejsze - są wielorazowe.
6. EKO ŻYWNOŚĆ - to nic innego, jak produkty o wysokiej jakości, które wytwarzane są

w systemie gospodarstwa ekologicznego, czyli pozbawionego stosowania środków chemicznych. Żywność ekologiczna jest produkowana bez użycia organizmów genetycznie zmodyfikowanych oraz nie jest poddawana promieniowaniu. To też produkty, których negatywne oddziaływanie na środowisko jest maksymalnie ograniczone lub całkowicie zlikwidowane.7. RĘCZNIKI DO NACZYŃ I ICH ALTERNATYWY - Ręczniki do naczyń wykonane ze 100% bawełny organicznej są doskonałą alternatywą popularnych ręczników papierowych, ponieważ można je prać i wielokrotnie używać.8. AKUMLATORY - Baterie składają się z różnych chemikaliów, z których niektóre są bardzo toksyczne i mogą powodować zanieczyszczenie gleby i wody. Większość z nas wie, że baterie nie są świetną rzeczą do wyrzucania na wysypiska śmieci, a akumulatory rozwiązują ten problem, jednocześnie oszczędzając pieniądze i przestrzeń.9. ŻARÓWKI LED - Diody LED są do 80% bardziej wydajne niż tradycyjne oświetlene. W jaki sposób? 95% energii w diodach LED zamienia się w światło, a tylko 5% marnuje się na ciepło. Zużywają znacznie mniej energii, co ogranicza zapotrzebowanie na elektrownie i towarzyszącą im emisję gazów cieplarnianych. Żarówki te posiadają wiele opcji kolorów oraz funkcję ściemniania, wiele z nich można połączyć z Wi-Fi, dzięki czemu można nimi sterować za pomocą różnego rodzaju urządzeń, np. naszych telefonów.
10. SŁOMKI WIELOKROTNEGO UŻYTKU - na rynku jest dostępnych wiele alternatyw dla zwykłych słomek do picia. Są one głównie wykonywane

z metalu lub bambusa.

Są niewielkich rozmiarów, więc można je wszędzie zabierać ze sobą. Słomki są lekkie, łatwe w czyszczeniu - dzięki specjalnemu czyścikowi i przede wszystkim zrobione z ekologicznego surowca.11. BIODEGRADOWALNE WORKI NA ŚMIECI - Te worki na śmieci są w 100% biodegradowalne, spełniają rygorystyczne wymagania miejskich programów segregacji odpadów i posiadają certyfikat BPI.


12. CZYTNIK E-BOOK - Podczas, gdy uczucie wielkiej okładki w dłoni jest satysfakcjonujące samo w sobie, być może zapalony czytelnik może skrócić cykl produkcyjny, który wymaga dużej ilości papieru i transportu. O ile nie jesteś stałym patronem biblioteki, e-czytnik może pomóc zmniejszyć ślad węglowy osoby, która często kupuje nowe książki.


13. KOSZ NA KOMPOST - w dzisiejszych czasach jednym z dużych problemów jest marnowanie żywności, warto zatem przekształcić niewykorzystane surowce na coś użytecznego i ekologicznego. Dzięki temu resztki jedzenia, zamiast się marnować, posłużą za glebę dla roślin w doniczkach lub ogrodzie. Tradycyjne kompostowanie trwa kilka tygodni a nawet miesięcy, taki kosz jest w stanie przerobić nasze odpadki w 24h

a dodatkowo możemy monitorować cały proces na ekranie własnego smartphona.14. OPAKOWANIE EKOLOGICZNE - Do produktów mogących nosić tę nazwę zaliczamy takie, które ulegają naturalnej biodegradacji lub nadają się do recyklingu. Idealnym przykładem będą tu resztki trzciny cukrowej, które stanowią odpad powstający w czasie produkcji cukru – zamiast wyrzucać, można je zamienić w talerzyki, pojemniki czy kubki na napoje. Kiedy już się zużyją, można wrzucić je chociażby do domowego kompostownika – po kilku tygodniach nie będzie po nich śladu, a środowisko naturalne nie ucierpi na tym w żaden sposób.

15. OPAKOWANIA NA ŻYWNOŚĆ WIELOKROTNEGO UŻYTKU - wykonane z ekologicznych składników, takich jak bawełna, zrównoważony wosk pszczeli, organiczny olej jojoba i żywica drzewna. Użyjesz ich do przykrycia miski, zapakowania przekąski lub jako podkładki. Po prostu użyj ciepła dłoni, aby zmiękczyć folię i uformować ją na misce, pojemniku lub jedzeniu. Gdy folia ostygnie,

w naturalny sposób stworzy pieczęć. Aby ponownie użyć, umyj delikatnie w chłodnej wodzie z łagodnym mydłem i wysusz na powietrzu. Naturalne właściwości przeciwbakteryjne wosku pszczelego i oleju jojoba pomagają utrzymać świeżość żywności

i pozwalają na wielokrotne stosowanie.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page